Maksu- ja Tolliamet tuvastas I poolaastal läbi viidud kontrollitegevuste tulemusel, et deklareerimata ja tasumata on jäetud makse 566 miljoni krooni ulatuses.
Kontrollitud juhtumitest 89%-l oli tegemist maksuseaduste rikkumisega. MTA kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe kinnitusel näitab see maksuhalduri riskianalüüsi head taset.
73% rikkumiste hulgast moodustavad käibemaksualased rikkumised ja käibemaksupettused. Suurim probleem on ettevõtjate seas endiselt fiktiivsete arvete kasutamine. I poolaastal viis maksuhaldur läbi 1224 käibemaksukohustuslasena registreerimisele eelnenud kontrolli, millest 491 juhul lõppes see registreerimisnumbri andmata jätmisega. Peamised põhjused käibemaksukohustuslaseks registreerimata jätmisel on nn testimised, st petturid üritavad saada registrisse varifirmat, mille abil hakata toime panema käibemaksupettusi. Seetõttu on oluline taolised võimalikud juhud ära tunda ja need tõkestada.
Veermäe sõnul on maksuhalduri jaoks selle aasta prioriteetsed kontrollimise valdkonnad kütuse-, ehitus-, vanametalli- ja metsandussektor. Olulisel kohal on ka fiktiivsete arvete kasutamise ning ümbrikupalga maksmise ja käibemaksupettuste tõkestamine.
Aasta esimesel poolel tehti 2355 käibemaksukohustuslasena registreerimisele järgnevat ettevõtluse kontrolli, millest 1810 juhul kustutati isik registrist.
Seotud lood
Sel aastal tehtud füüsiliste isikute tuludeklaratsioonide järelkontrolli tulemusel peab üle 6100 inimese täiendavalt juurde maksma enam kui 17 miljonit krooni tulumaksu.
Aasta esimese kuue kuuga jäi riigil pettuste ja varjamiste tõttu peamiselt vanametalli-, ehituse-, kütuse- ja puiduärist saamata üle poole miljardi krooni käibemaksu. Maksuamet lubab riskivaldkondi tugevamalt pigistama hakata.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.