Ligi pooled tarbijakaitseameti poolt kontrollitud ettevõtjatest pole suutnud eurohindasid kas avaldada, arvutada õige kursiga või reeglipäraselt ümardada.
Hindade kahes vääringus näitamise kohustust olid esimese kuu jooksul täitnud vaid pooled ettevõtjad. Juulikuu jooksul kontrollis tarbijakaitseamet 747 ettevõtet, neist 381 korral tuvastati kahes vääringus hindade avaldamise kohustuse rikkumisi.
Eurohindasid polnud kontrollimise ajaks avaldanud 232 ettevõtet, neist 130 tegutsevad e-kaubanduses. Vale kursi järgi olid hindasid arvutanud 63 ettevõtet ning ümardamisreegli vastu eksis 86 ettevõtet. Reeglina käituvad korrektselt suuremad kaubandus- ning teenindusettevõtted, väiksemates esineb puudusi sagedamini.
Tarbijakaitseameti infotelefonile 6 201 707 ning 1330 on juulis helistatud 82-l korral seoses erinevate eurohindade avaldamist puudutavate küsimustega, seal hulgas on antud vihjeid ka rikkumistest.
Kui juuli esimesel poolel piirduti rikkumiste korral vaid tähelepanujuhtimise ja hoiatustega, siis mida aeg edasi, seda vähem aktsepteeritavad on vähesele jõudlusele ja teadlikkusele viitavad argumendid. Tarbijakaitseameti hinnangul on teavitustöö ning ettevalmistusaeg olnud piisav. Alates augustist hakkab tarbijakaitseamet avaldama kõigi hindade kahes vääringus kohustuse eirajate nimesid.
1. juulist kuni 30. juunini 2011 peavad tarbijale pakutavate kaupade ja teenuste hinnad olema esitatud nii kroonides kui eurodes. Enne euro kasutuselevõttu 1. jaanuaril on eurohindadel vaid informatiivne tähendus.
Seotud lood
Eile toimunud rahandusministeeriumis eurole ülemineku asjatundjate komisjoni koosolekul tõdes komisjoni esimees Tea Varrak, et kui eurole ülemineku ettevalmistused edenevad riigiasutustes plaanipäraselt, võivad väikeettevõtjad ajahätta jääda.
Tarbijakaitse pani eile oma kodulehele üles nimekirja ettevõtetest, kes rikuvad kahes vääringus hinna esitamise nõudeid.
Tarbijakaitse on terve juulikuu vältel teinud tihedat kontrolli, kuidas ettevõtted määrusest tulenevaid hindade kahes vääringus näitamise kohustusi järgivad ning kui esimestel nädalatel piirduti tähelepanujuhtimiste ning hoiatustega, siis kuu teisel poolel said ettevõtted, mis polnud eurohindasid üldse avaldanud, ka trahvi.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.