• 29.07.10, 16:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lugeja hääl: ettevõtte tulumaksu kontroll pea olematu

Maksuamet suudaks ettevõtte tuludeklaratsioone kontrollida tunduvalt tõhusamalt, kui aastas oleks üks maksustamise periood preaguse 12 asemel, leiab raamatupidaja.ee lugeja.
"E-maksuamet on väga hea asi. Tuleb igati tunnustada," kirjutab Teadja kommenteerides maksu-ja tolliameti teadet vigaste deklratsioonide hulga vähenemise kohta ning nendib samas, et jutt käib vaid tehnilistest vigadest -sisulistest vigadest ja väärdeklareerimisest ei räägita, mis tuleneb suuresti sellest, et maksuamet tegeleb peamiselt käibemaksuga.
"Ettevõtte tulumaksu kontrollimisega maksuamet sisuliselt ei tegele, sest riik on õhuke, ametnikke ressurss on väike ning Eesti tulumaksuseaduse kohaselt on ettevõttel aastas 12 maksustamise perioodi. Maksuamet suudaks kontrollida valimipõhiselt üsna efektiivselt ettevõtete tuludeklaratsioone, kui aastas oleks üks maksustamise periood nagu on enamikes maailma riikdies. 12 korda suuremat deklaratsioonide hulka ei suuda MTA mitte kuidagi kontrollida. Pealegi on mitmed tehingud ja protseduurid, mis omavad mõistlikku sisu pikema perioodi jooksul, mitte aga üksikute kuude lõikes," kirjutab ta.
Kolmas põhjus on Teadja hinnangul see, et Eesti ettevõtete kasumeid ei maksustata üldse.
"Maksustamisele kuulub kasumi jaotamine, mis võib olla dividendide kujul, aga ka varjatult teatud tehingute vormis. Seega ettevõtte tulumaksu kontrollimiseks peaks MTA sisuliselt kontrollima üksiktehinguid igal üksikul maksustamisperioodil, mida on aastas 12. Mission impossible!" resümeerib raamatupidaja.ee lugeja.
Teadja märgib, et nendest põhjustest tulenevalt on MTA sisuliselt loobunud ettevõtete tulumaksustamise kontrollimisest.
Hea lugeja, mida arvad Sina?

Seotud lood

Uudised
  • 29.07.10, 10:38
Hilinenud ja vigadega deklaratsioonide arv väheneb
Võrreldes eelmise aasta II kvartaliga on 66,3% vähenenud nende isikute arv, kes esitavad vigadega tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioone. Vigadega käibemaksu deklaratsioone on vähem 54,4%.
  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele