Kindlasti pole mõistlik hakata ühe institutsiooni ühe mõtte alusel järeldusi tegema hakata, ütles rahandusministeeriumi asekantsler Veiko Tali konkurentsiameti ettepaneku kohta vahetada pensionfonde kord kuus.
"Seda enam, et piisavalt argumente on olnud ka vastupidises suunas," lisas Tali. "Pakutud lahendus on meie hinnangul läbimõeldud ja tasakaalustatud."
Nii tarbijaõiguste kui ka konkurentsi tõhususe aspektist on kolm korda tihedam vahetamise režiim praegusest oluliselt paindlikum, selgitas ta. Samas ei pruugi see alla kiskuda pensionifondide pikaajalist tootlikkust ja võimendada liialt levitamiskanali omamisest tulenevaid eeliseid.
Tali märkis, et kohustusliku pensionifondide valitsemise puhul on tegemist tegevusvaldkonnaga, millesse fondivalitseja investeerib pikaajaliselt – pigem aastakümneteks kui aastateks. "Sellise perspektiivi juures on kolm korda aastas vahetamise võimalus täiesti piisav mänguväli konkurentsi toimimiseks. Selles on heaks näiteks Nordea hiljutine sisenemine pensionifondide turule, samuti tasude vähenemine."
Autor: Anne Oja, Rivo Sarapik
Seotud lood
Swedbanki investeerimisfondide juhi Agnes Makk sõnas, et pank on pensionifondi tiheda vahetamise vastu, sest kui vähemteadlikud pensionikogujad jooksevad kõrgemat tootlust jahtides pidevalt fondi muutmise avaldust kirjutama, suurendab see kaudselt kõigi kogujate kulusid.
Tarbijakaitseameti juhi Andres Sooniste sõnul on arusaamatu, miks soovitakse kogumispensioniseaduse muutmise seaduse eelnõuga fonde just kolm korda aastas vahetada. Piiranguid võiks vähem olla.
Konkurentsiameti peab vajalikuks Rahandusministeeriumi plaanitavate pensionifondide piirangute veelgi ulatuslikumat vähendamist. Konkurentsiamet tegi ettepaneku võimaldada osakuomanikul pensionifondi vahetamist 30 päeva möödumisel avalduse esitamisest.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.