Standardiseeritud e-aruanne on kui kohustuslik koolivorm nõuka ajal, punane pioneeri rätt kaelas - rahuldab kõigi ja mitte kellegi vajaduse, leiab raamatupidaja.ee lugeja.
Kommenteerija ei nõustunud seisukohaga, et kuna raamatupidamistarkvara suudab e-aruande infosüsteemi üleslaadimiseks sobiliku XBRL väljundi anda, teeb see elu palju lihtsamaks, sest see võimaldaks aruande koostada otse süsteemi vormides ning ei peaks aruannet eelnevalt Excelis valmis tegema.
"On täiesti väär arusaam, et mõistlikke raamatupidamisaruandeid on võimalik koostada otse raamatupidamise infosüsteemist. Auto ka ei sõida toornaftaga, vahel peab ikka olema rafineerimistehas, mis teeb toornaftast bensiini või diiselkütte," tõmbas lugeja kiiks paralleeli.
"Aruande koostamisel peab ka vahel olema mõtlev inimene, kes koostab aruande. Raamatupidamistarkvarast otse aruande tegemine tähendab, et toorinfo ja aruande vahepealt võetakse mõtlev element välja.
Tehniliselt on midagi võimalik käkerdada, kuid see käkerdis näeb väga halb välja (nagu praegu riigi poolt peale sunnitud XBRL aruanded) ning praktika näitab, et standardiseeritud keskkonna loojad ei suuda tänasel päeval veel luua keskkonda, mis rahuldaks raamatupidamise standarditega kehtestatud reegleid.
Seda tõestab suurepäraselt riigi poolt kohustuslikuna kehtestatud taksonoomia koos oma XBRL'ga.
Tänase päeva tegelikkus on ühesugused standardiseeritud aruanded (nagu kohustuslik koolivorm nõuka ajal, punane pioneeri rätt kaelas..), mis rahuldavad kõigi ja mitte kellegi vajaduse. Teadagi, millised ühiskondlikud formatsioonid on standardiseerimisega kõige edukamad olnud...," nendib kiiks.
Raamatupidaja.ee avaldab rubriigis Lugeja hääl lugejate kommentaare portaalis avaldatud artiklitele.
Seotud lood
Alates 2010. aastast on võimalik Eestis esitada majandusaasta aruanne XBRL tehnoloogiat kasutades tuginedes Eesti taksonoomiale. Kohe, kui sai avalikuks uudis selle tehnoloogia rakendamisest Eesti ametivõimude poolt, oli ka meile selge, et see annab vägagi tõhusa võimaluse raamatupidamise ühe rutiinse toimingu – aastaaruannete esitamise – automatiseerimiseks ja seeläbi raamatupidajate töö tõhusamaks muutmiseks.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.