81 poolthäälega kiitis Riigikogu täna heaks "Audiitortegevuse seaduse eelnõu".
Eelnõu sai ka kaks vastuhäält.
Praegu reguleerib audiitortegevust 1999. aastal vastu võetud audiitortegevuse seadus, mida on küll seitsmel korral muudetud, kuid mis sellest hoolimata on ajale jalgu jäänud ning vajas uue seadusena kehtestamist.
Seaduse eesmärk on ajakohastada audiitortegevust ja viia seadusesse antud valdkonnas toimunud muudatused.
Eelmise aasta juulis paberile saanud audiitortegevuse seaduse eelnõu ühtlustab audiitorite töö alused kogu Euroopa Liidus kehtivate normidega, tõstab audiitorteenuse kvaliteeti ning leevendab ettevõtete jaoks auditikohuslust.
Eesti Audiitorkogu tegevdirektor ja vannutatud audiitor Toomas Vapper on eelnõu kohta öelnud, et uue eelnõuga toimub teenuse kvaliteedi tõus ja ühtlustumine ning auditeerimine hakkab toimuma rahvusvaheliste standardite alusel, mida suured rahvusvahelised audiitorfirmad täna juba kasutavad.
Sisemise audiitortegevusega seonduvalt on eelnõus keskendutud eri- ja kutsealasele kvalifikatsioonile ja siseauditeerimise sidususele välisauditi funktsiooniga. Nii sise- kui välisaudiitori kutsetegevuse regulatsiooni väljatöötamisel on aluseks võetud parim rahvusvaheline praktika. Mõlemal juhul juhindutakse Eesti õigusaktide väljatöötamisel ja kehtestamisel kutset esindavate rahvusvaheliste organisatsioonide poolt väljatöötatud ja kinnitatud põhimõtetest ja standarditest.
Seadus jõustub 08. märtsil 2010 aastal.
Seotud lood
Eile, 18. veebruaril saatis rahandusministeerium kooskõlastusringile määruse "Auditeerimiseeskirja" eelnõu.
Uut audiitortegevuse seaduse eelnõud on erinevatel tasanditel menetletud tänaseks pea kaks aastat kui mitte rohkemgi. Alates 2009. aasta kevadest on eelnõu olnud ka Riigikogu menetleda ning peaks arvestades Riigikogu majanduskomisjoniettepanekut seadusena vastu võetama 27. jaanuaril käesoleval aastal.
Aprilli lõpus kiitis valitsus heaks audiitortegevuse seaduse eelnõu. Eelnõuga võetakse üle 17. mail 2006. aastal vastu võetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/43/EÜ (uus 8. direktiiv), mis käsitab raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit.
Juulis paberile saanud uus audiitortegevuse seaduse eelnõu ühtlustab audiitorite töö alused kogu Euroopa Liidus kehtivate normidega, tõstab audiitorteenuse kvaliteeti ning leevendab ettevõtete jaoks auditikohuslust.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.