1. jaanuaril 2010 jõustuvad Venemaa, Kasahstani ja Valgevene ühised välistollitariifid.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja andmetel põhinevad uued ühised tariifimäärad hetkel enamasti Venemaa poolt kohaldatavatel tariifidel. Samas kasvavad Venemaa tollimaksud paljude tariifiridade osas võrreldes 2007. aastaga, mil Venemaa asus kehtestama kõrgendatud ajutisi tollimakse.
Muudatused mõjutavad enim elusloomade, sõidukite ja kombainide ning raua- ja terasetoodete sektorit, samuti mitmeid teisi kaubagruppe, mille osas Eesti ettevõtjatel olulised ekspordihuvid on: masinad ja seadmed, piim ja piimatooted, kalad ja vähilaadsed, liha ja rupskid, alkohol jm.
Samuti tõusevad märkimisväärselt siiani kolmest riigist liberaalseima – Kasahstani - tollimaksud. Samas on teada, et teatud tariifide tõstmisele kehtestatakse Kasahstani puhul üleminekuperioodid. Kehtimahakkavad muudatused mõjutavad suurt osa põllumajandus- ning tööstussektorist.
Enim tõusevad tollimaksud ravimite, kosmeetika, plastmassi, raua- ja terasetoodete, mehhaaniliste- ja elektritoodete ning autode osas. Eesti ettevõtjate peamised ekspordihuvid Kasahstani suunal on valmistoidukaubad ja joogid, puit ja puidutooted ning masinad ja seadmed, samuti piim ja piimatooted, kalad ja vähilaadsed, molluskid ja muud veeselgrootud ning lihast, kalast ja vähilaadsetest valmistatud tooted, mida tollimaksutõus samuti puudutab.
Tulenevalt asjaolust, et Valgevene tollimaksud on juba enne ühiste välistollitariifide jõustumist suhteliselt kõrged, võib öelda, et Valgevenesse eksportimisel on tollitariifide tõus ehk märgatav pisut väiksemal määral. Peamiselt puudutab tollimaksutõus auto- ja tekstiilisektorit; samuti mitmeid Eesti ettevõtjate ekspordihuvide hulka kuuluvaid kaubagruppe nagu maismaatranspordivahendid ja nende osad, kalad ja vähilaadsed, toiduainete tootmise jäägid ja jäätmed, tööstuslikult toodetud loomasöödad ning plastid ja plasttooted.
Tolliliidu kohta saab lisainfot Välisministeeriumi väliskaubanduse büroost ja tolliliidu komisjoni
kodulehelt.Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.