Küsimus: Müüja müüs arvega kauba ostjale. Mõne aja pärast läks ostja pankrotti. Müüja esitas koheselt nõude pankrotihaldurile.Arvel olnud käibemaksu aga deklareeris müüja maksuametile käibe toimumise ajal ja ka tasus selle. Müüja jäi ilma oma kaubast, rahast ja lisaks maksis ta ka riigile käibemaksu kauba müügi eest, mille eest ta ei saanud raha ega kaupa. Kas sellistel juhtudel ei oleks õigus käibemaksu tagasi küsida?
KPMG Baltics AS vastus: Kui müüja andis kauba ostjale üle ja esitas selle kohta arve, on müüja müügilt arvestatud käibemaksu maksuametile tasudes toiminud õigesti. Käibemaksuseaduse (§ 11 lg 1 p 1) alusel tekib käibemaksu tasumise kohustus kauba ostjale kättesaadavaks tegemisel ning müüja maksukohustus ei sõltu sellest, kas ostja kauba eest tasub või mitte. Eesti käibemaksuseadus ei võimalda käibemaksu tagasiarvestust olukorras, kus arve jääb ostja poolt tasumata, kuigi mitmed teised riigid seda lubavad.
Küsi juristilt nõu!
Sinu küsimustele vastavad ÄP Käsiraamatute foorumis Lepik & Luhaäär LAWIN ja KPMG Baltics AS juristid.
Saada oma küsimused aadressil
[email protected] lisades märksõnaga küsimuse valdkond: tööõigus, maksud, raamatupidamine.
Küsimustele vastatakse olenevalt selle keerukusest paari päeva jooksul!
Seotud lood
Edaspidi määratakse teenuse käibe tekkimise koht sõltuvalt sellest, milline on ostja käibemaksu staatus.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.