Eelmise kuuga võrreldes oli septembris viivislaenude maht väiksem töötleva tööstuse ja kaubanduse sektoris tegutsevatel ettevõtetel. Samas jätkus portfelli halvenemine kinnisvara ja põllumajanduse sektoris.
Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude maht vähenes septembris 111 miljoni krooni võrra ning oli kuu lõpus 6,4 protsenti laenuportfellist, teatas Eesti Pank.
Probleemsete laenude mahu stabiliseerumine viimastel kuudel viitab võimalusele, et praeguses majandustsüklis jäävad laenumaksmise raskused siiski väiksemaks suvel prognoositust.
Esialgse hinnangu kohaselt toimub viivislaenude mahu kiirem alanemine siiski alles järgmisel aastal ning lähikuudel on lisandumas jätkuvalt neid peresid ja ettevõtteid, kellele käib võetud laenukohustuste täitmine üle jõu.
Eelmise kuuga võrreldes oli septembris viivislaenude maht väiksem töötleva tööstuse ja kaubanduse sektoris tegutsevatel ettevõtetel. Samas jätkus portfelli halvenemine kinnisvara ja põllumajanduse sektoris. Laenumakseraskused on endiselt suurimad ehitussektori ettevõtetel, kus probleemlaenude maht küündib 20 protsendini portfellist. Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud eluasemelaenude osakaal püsis septembris muutumatuna 4,2 protsendi tasemel.
Madal baasintressimäär on pakkunud laenuvõtjatele jätkuvalt tuge igakuiste laenumaksete tasumisel. Uute väljastatud laenude intressimäärad on püsinud eelmiste kuudega sarnasel tasemel. Ettevõtete pikaajaliste laenude ja eluasemelaenude keskmised intressimäärad olid septembris vastavalt 4,4 protsenti ja 3,5 protsenti.
Autor: Lemmi Kann, Katre Pilvinski
Seotud lood
Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal koguportfellist kasvas augustis vähem kui varasematel kuudel, teatas Eesti Pank. Augustis suurenes vastav näitaja 0,2 protsendipunkti võrra ning jõudis 6,5 protsendini portfellist.
Eesti eraisikutele ja ettevõtetele antud laenude ja liisingute kogumaht kahanes septembris eelnevate kuudega võrreldes vähem. Septembri lõpus ulatus laenu- ja liisinguportfelli kogumaht 256 miljardi kroonini.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.