• 23.02.09, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

ÄP: Uus töölepinguseadus annab suurema vabaduse

Juulist jõustuvas uues töölepinguseaduses on töösuhete alustamine suhteliselt ebaselgelt reguleeritud. Kuigi seadus näeb selleks ette lepingu kirjaliku vormi, loetakse tööleping sõlmituks ka juhul, kui töötaja nõustub tööd tegema tasu eest ilma kirjalikku lepingut sõlmimata (suuline tööleping). Tööleping on võimalik sõlmida kirjaliku töötingimuste esitamise teel ning see dokument peab sisaldama seaduses loetletud andmeid.
Töötingimuste dokumendi edastamine töötajale ei pea toimuma allkirja vastu. Seega on pahatahtluse korral väga raske tõendada, millised tingimused tegelikult teatavaks tehti. Et vältida asjatuid vaidlusi, on soovitatav anda tingimused töötajale üle allkirja vastu enne tööle asumist. Lisaks on vaja sõlmida kirjalik tööleping, mis annab võimaluse leppida kokku töötingimuste kirjalikust dokumendist välja jääva kohta.
Töösuhete lõpetamine on uue seaduse kohaselt märksa liberaalsem. Uus seadus võimaldab lepingu lõpetamist mõjuva põhjuse olemasolul. Juhul kui lepingu üles ütlevaks pooleks on tööandja, peab mõjuv põhjus olema seotud töötaja isikuga või tema käitumisega või tööandja majanduslike põhjustega.
Etteteatamistähtajad jäävad koondamise puhul endiselt seotuks staažiga, aga lühenevad keskmiselt ühe kuu võrra. Tööandja kohustuseks jääb maksta hüvitist koondamise puhul ühe kuupalga ulatuses ning summa ei sõltu enam staažist. Sõltuvalt töötaja staažist maksab töötukassa töötajale lisahüvitist, kui leping öeldakse üles koondamise tõttu.
Uus seadus näeb erakorralise meetmena lisaks ette ka võimaluse alandada töötaja palka kuni palga alammäärani. Seda on lubatud teha kolmekuulise perioodi jooksul kalendriaasta jooksul. Töötajal säilib võimalus nõuda samas ulatuses töömahu vähendamist või siis leping üles öelda ja saada tööandjalt seaduses ettenähtud ühe kuupalga suurune kompensatsioon.
Loe lisaks originaalartiklit
Autor: Karin Madisson, Indrek Ergma

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele