Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Indrek Mäe: läbi valu rikkusest pakatavasse pensionipõlve
Palju kriitikat pälvinud pensionireform toob kaasa ajutise valu, kuid see on investeering pikalt kestnud turumoonutuse lõpetamisse ning kokkuvõttes suurema rikkuse juurde pääsemiseks, kirjutab börsitoimetuse ajakirjanik Indrek Mäe.
Tuleb arvestada, et praegune pensionisüsteem on oma olemuselt üks paras turumoonutus. Kuna pensionikogumine on kohustuslik, tähendab see pensionivarasid investeerivate fondide jaoks garanteeritud nõudlust. Vabaturumajanduslik loogika ütleb, et igasuguste teenuste hind peaks kujunema pakkumise ja nõudluse suhtena – kui viimane on tagatud, võib pakkumishinna ükskõik kui kõrgele tõsta. Seda oleme ka näinud.
Kaks aastat tagasi tehti Eestis 300 tööandja hulgas küsitlus, millest selgus, et ligi kolmandik tööandjatest ei tea, mida tööandjapension tähendab. Paari aastaga on termini tundjate hulk suure tõenäosusega kasvanud, kuid võimalust kasutab ja pakub siiski vaid 3% kohalikest ettevõtetest, mis tähendab suuri kääre selle poolest, et üle poole Eesti töötajatest ise näevad tööandjapensionit olulise motivatsioonipaketi osana.
Valitsuse plaan muuta pensionisüsteemi võib kaasa tuua lühikese spurdi Eesti majanduskasvus juhul, kui teisest sambast lahkujaid on palju. Ajutisele kiirendusele järgneks majanduskasvu aeglustumine või lausa majanduslangus, mille tõttu kannataks Eesti inimeste elujärg.
Selleks, et saada oktoobris üksi elava pensionäri toetust, peavad 1. aprillist kuni 30. septembrini olema täidetud kolm tingimust, meenutab sotsiaalkindlustusamet.