Investeerimistulude deklareerimisel tehakse jätkuvalt kulukaid vigu, nentisid maksueksperdid Äripäeva investor Toomast külastades.
- Ernst & Youngi partner, maksunõustaja Ranno Tingas hoiatab, et asju valesti ajades lisatakse hilisemale maksuarvele kopsakas intress, mis on 21,9% aasta kohta Foto: Andras Kralla
Selleks, et asi toimuks kõige kuluefektiivsemalt, peaks iga alustav investor kõigepealt mõtlema, kas soodsaimad ja maksusoodustusega lahendused on kasutatud. „Nii mõnegi inimese investeerimisvõimekus ammendub kolmanda samba täis panemisega,“ rääkis pikaaegne raamatupidaja ning ettevõtte Robby&Bobby parter Krista Teearu.
Kui aga pärast sammastega seotud tulumaksusoodustuse kasutamist jääb raha ikkagi investeerimiseks üle, tuleks järgida kõiki senikehtivaid tulude deklareerimise põhimõtteid, millele lisandub uuest aastast ka mitu soodustust. „Kurb on vaadata neid, kel on portfellis 1000 eurot, sinna midagi juurde ei panda ja ühe hetkel avastatakse, et ettevõtte alt investeerijana tuleb hakata kas raha või aega majandusaasta aruandele kulutama,“ nentis Teearu.
Niisiis tuleks lisaks sammastele investeerima asudes teha kõigepealt valik, kas teha ostusid ja müüke läbi investeerimiskonto, tavasüsteemi või hoopis ettevõtte alt.
Investeerimiskontol üksik tehing ei loe
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.