Sinu otsus juua hommikul tass kohvi võib filosoofid ja füüsikud tülli ajada. Kas sa langetasid selle otsuse just äsja ise või määrati kohvijoomine kindlaks juba miljardeid aastaid tagasi, kui universum tekkis? Teadus hakkab vastusele lähemale jõudma ning tulemus näib seadvat löögi alla meie vaba tahte eksistentsi.
Proovi end korraks kõrvalt jälgida. Võib-olla istud sa parasjagu mugavas toolis ja loed. Kuidas sa täpselt tooli istusid? Mismoodi sa sattusid just seda artiklit lugema? Mõtle, millised valikud sind sellesse olukorda juhtisid. Kas sa langetasid vahepeal mingeid aktiivseid otsuseid või tegutsesid täiesti automaatselt? Kui tegid aktiivse valiku, kuidas sa selleni siis jõudsid? Siit edasi saame mõtiskleda selle üle, kas kogu su tegevus on vaba tahte tulemus või juhivad seda aju alateadlikud protsessid.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.