Nõudmiseni varu mõiste käibemaksuseaduses (KMS) on suhteliselt uus mõiste ja paljud maksumaksjad ei ole selle teemaga veel kokku puutunud, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Meeli Küttim
Nõudmiseni varu mõiste on sätestatud KMS § 2 lg 3¹, mille kohaselt on nõudmiseni varu kaup, mis toimetatakse teise liikmesriiki, arvestades kõiki järgmisi tingimusi:
Käibemaks on neutraalne maks, mis ei tohi koormata ettevõtjat ja käibemaksu puhul tuleb vältida topelt maksustamist. Kui käibemaksukohustuslastest ettevõtjate puhul oleme harjunud, et sisendkäibemaksu maha arvamise õigus on käibemaksusüsteemi lahutamatu osa, siis eraisikute ja mitte-käibemaksukohustuslastest äriühingute puhul me tavaliselt käibemaksu tagastusest ei räägi.
Sisendkäibemaksu korrigeerimisest tuleb rääkida põhivara sisendkäibemaksu arvestusega seoses. Põhivara sisendkäibemaksu korrigeerimise mõte on selles, et kui kaup ostetakse maksustatava käibe tarbeks ja arvatakse sisendkäibemaks maha, siis pikemaajalise kasutuse korral võib ostetud kauba kasutusotstarve muutuda, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Selleks, et pealkirjas toodud väide segadusse ei ajaks, tuleb kohe täpsustada, et tagasiulatuva proportsiooni arvestamise meetodi muutmine on lubatud ikkagi ainult teatud piiratud tingimustel.
Olukorras, kus majanduslangus on järjest süvenemas, ei saa enam ammu välistada ka kõige hullmaid stsenaariume äriühingute jaoks, kus äriühingud lähevad likvideerimisele või pankrotti. Siinkohal on asjakohane rõhutada, et ettevõtte vara sundmüügil tuleb käibemaksureeglitest samuti kinni pidada, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
HRX on pereettevõtte taustaga rahvusvaheline logistikaettevõte, mis teenindab aastas enam kui 5000 klienti ning toimetab kohale üle 400 000 saadetise kogu Euroopas.