Enam makstud maksusumma tagasi taotlemine on maksumaksja õigus, mitte kohustus. Nii mõnigi kord on ette tulnud, et mõni kuluarve leitakse aastaid hiljem või ilmub muudel põhjustel välja palju aega pärast esialgse deklaratsiooni esitamist. Vaatame, kuidas on Euroopa Kohus sellesisulisi vaidlusi lahendanud.
- Maksuekspert Tõnis Elling käsitleb sisendkäibemaksu tagastustaotluse tähtaega Foto: Meeli Küttim
Maksukorralduse seaduses (MKS) on sätestatud, mis aja jooksul tohib maksuhaldur täiendavat maksusummat tasumiseks määrata. Üldjuhul on tähtaeg kolm aastat, tahtliku maksmisest kõvale hoidumise korral 5 aastat1. Teiselt poolt sätestab MKS, et enam makstud maksud ja muud kohustused saab maksumaksja riigilt tagasi küsida kolme aasta jooksul2. Selles sättes viidatakse peaasjalikult enam makstud või alusetult tasutud maksule, aga mitte tavakorras tasutud sisendkäibemaksule. Euroopa Liidu Kohtu (Euroopa Kohus) praktikast tuleneb, et alusetult tasutud käibemaks ja sisendkäibemaks on kaks erinevat asja ning neid peaks erinevalt käsitlema. Kui otsida Eesti seadustest viiteid tavakorras tasutud sisendkäibemaksu tagastamise tähtaja kohta, siis viitab sellele kaudselt vaid MKS § 33 lõike 2 punkt 3. Seega võime kokku leppida, et nii ühe kui ka teise enammakse puhul on Eestis tagastustähtaeg kolm aastat.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.