Käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 1 p 6 alusel vabastatakse käibemaksust alus-, põhi-, kutse-, kesk- või kõrghariduskoolitus, sealhulgas õppevahend, mille koolitusteenuse osutaja võõrandab teenuse saajale, üldhariduskoolitusega seotud eraõppetunni andmine ja muu koolitus, välja arvatud ärilistel eesmärkidel antav muu koolitus, kirjutab Deloitte Advisory maksunõustaja Tõnis Elling.
Selle sätte vaste käibemaksudirektiivis on artikkel 132 lg 1 p i. Nimetatud sätte kohaselt vabastatakse käibemaksust laste ja noorte haridus, kooli- või ülikooliharidus, kutseõpe või ümberõpe, samuti nendega otseselt seotud teenuste osutamine ja kaubatarned nimetatud eesmärkidel tegutsevate avalik-õiguslike organisatsioonide või teiste asjaomases liikmesriigis sarnastel eesmärkidel tegutsevana tunnustatud organisatsioonide poolt. Nagu näha, siis KMS ja direktiivi definitsiooni vahel on oluline erinevus. Direktiivi säte vabastab käibemaksut teenuse osutamise või kauba müümise haridusasutuse poolt kui see müük on otseselt seotud nende avalik-õiguslike organisatsioonide tegevusega ja müüakse väljapoole harisdusasutust. Lisada tuleb, et kauba või teenuste müük on maksuvaba üksnes siis, kui seda tehakse vahetult haridusteenuse osutamisega käigus, avalik-õiguslike organisatsioonide poolt ja sellega ei taotleta kaumit.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.