• 08.02.19, 09:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Alates 2019 toimunud muudatused TÖR-i andmete esitamisel

2019. aasta jõustusid mitmed maksukorralduse seaduse (MKS) muudatused. Üks muudatus, mis puudutab enamus maksumaksjaid, on töötajate registris (TÖR) olevate infoväljade täitmist. Kuigi TÖRi andmete esitajatele tuleb täidetavaid infovälju juurde, siis seadusandja rõhub muudatuse põhjedamisel sellele, et tegelikult vähendab see nõue suures plaanis tunduvalt maksumaksja halduskoomust, kirjutab Deloitte Advisory maksunõustaja Tõnis Elling.
Alates 2019 toimunud muudatused töötajate registrisse andmete esitamisel
  • Alates 2019 toimunud muudatused töötajate registrisse andmete esitamisel Foto: pixabay
Seletuskirja kohaselt väheneb tulevikus selle tõttu statistikaametile esitatavate aruannete maht. Ka maksuhalduri esindajad on mitmel koolitusel rõhutanud, et muudatus viidi sisse just eelkõige statistikaameti soovidest lähtuvalt.
Samuti muudeti MKSi asjasse puutuvaid sätteid üldisemaks ja täpsemad andmekoosseisud sätestatakse eraldi Vabariigi Valitsuse määruses1 . See võimaldab edaspidi lihtsamalt muudatusi sisse viia. Iga muudatuse pärast ei pea hakkama seadust muutma.
Lisaks olemasolevatele andmekoosseisudele, tuleb edaspidi TÖRis kirja panna töötaja ametinimetus, töö tegemise koht ja tööaja määr. Ametinimetuse valik toimub registris ripp-menüü kaudu. Töö tegemise koha määramisel tuleb arvestada, et töökoht on ettevõtte tegutsemiskohas paiknev töötamise koht ja selle ümbrus ja muud töötamise kohad, kuhu töötajal on töötamise ajal ligipääs ja kus ta viibib tööandja loal. Töökoha aadress on üldjuhul tööandja tegutsemiskoha aadress. Kui töötaja töötab mitmes kohas (kodus ja tööl), siis määratakse töökoht tegutsemiskoha järgi.
Alates 2019 on MKS § 202 lg 1 kohaselt äriregistrisse kantud FIE-l2 õigus registreerida maksukohustuslaste registris tema majandustegevuses osalev abikaasa, kellega ei ole sõlmitud töölepingut või töövõtu-, käsundus- või muud teenuse osutamise võlaõiguslikku lepingut.
FIE abikaasa näol on tegemist isikuga, kes osaleb FIE majandustegevuses olemata FIE-ga töösuhtes või tema äripartner. Abikaasa osalemine FIE majandustegevuses on töö tegemine, kus pereliikmed teevad ühiselt ning vabatahtlikult tasustamata tööd ja selle kohta ei sõlmita lepingut. Muudatuse eesmärgiks on võimaldada ka FIE-l edaspidi oma abikaasa MTA-s registreerimiseks kasutada maksukohustuslaste registri alamregistri registreeringu keskkonda, milleks on e-maksuametis asuv TÖR. Olemuslikult on tegemist tehnilise muudatusega. Täiendavaid kohustusi muudatusega ei panda.
TÖR-is FIE abikaasa kohta tehtav kanne on edaspidi aluseks ka abikaasa sotsiaalkaitse saamisel. Maksukohustuslaste registris abikaasa registreerimisega võtab FIE vabatahtlikult sotsiaalmaksuseaduse §-st 61 lähtuvalt endale kohustuse maksta abikaasa eest sotsiaalmaksu talle sotsiaalkaitse tagamiseks. Sellega kaasneb ravi- ja pensionikindlustus. Abikaasale ei laiene õigus töötuskindlustushüvitisele. Registreeringu liigiks TÖR-is on sellisel juhul „FIE abikaasa sotsiaalmaksukohustusega“.
1 Vabariigi Valitsuse 30.07.2002 määrust nr 240 „“Maksukohustuslaste registri“ asutamine ja registri pidamise põhimäärus“ (MKR põhimäärus; RT I, 28.06.2017, 62)
2 FIE ettevõtlust MKS § 253 lg 2 mõistes töötamise registris ei registreerita. FIE peab esitama äriseadustiku § 3 lg 2 kohaselt enne tegevuse alustamist avalduse enda kandmiseks äriregistrisse.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele