Vabariigi Valitsus otsustas kiita heaks mitmed toimetulekutoetuse regulatsiooni puudutavad muudatusettepanekud ja andis Sotsiaalministeeriumile ülesande esitada sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seaduse eelnõu. Loe, mida täpsemalt muudetakse.
- Kavas muuta toimetulekutoetusi ja matusetoetust Foto: Pixabay
Vabariigi Valitsus otsustas kiita heaks järgmised toimetulekutoetuse regulatsiooni puudutavad muudatusettepanekud:
1) tõsta toimetulekupiir 2018. aastal 140 euroni kuus;
2) tõsta alla 18-aastaste laste tarbimiskaal 1,2-ni ja arvata lapsetoetused toimetulekutoetuse arvestamisel täies ulatuses sissetulekute hulka;
3) mitte arvata toimetulekutoetuse arvestamisel sissetulekute hulka:
a) alaealiste õpilaste teenitud töötasu;
b) osa töist tulu täisealiste isikute puhul, kes on kahe järjestikuse kuu jooksul saanud toimetulekutoetust ilma töist tulu saamata. Tegemist on ajaliselt piiratud erandiga ja töötasu suurus, mida toimetulekutoetuse arvestamisel sissetulekute hulka ei arvata, väheneb järk-järgult (2 kuu jooksul ei arvata sissetulekute hulka kogu teenitud töötasu ja seejärel 4 kuu jooksul 50% töötasust).
4) laiendada kohaliku omavalitsuse kaalutlusõigust perele määratava toimetulekutoetuse osas selliselt, et tekiks võimalus toimetulekutoetuse summat osaliselt vähendada, kui üks pereliikmetest ei täida aktiivsusnõudeid;
5) laiendada kohalike omavalitsuste kaalutlusõigust tulude osas, mida võib toimetulekutoetuse arvestamisel mitte arvata perekonna sissetulekute hulka;
6) võimaldada toimetulekutoetuse määramisel pikema aja jooksul toimetulekutoetust saanud peredele katta põhjendatud juhtudel ka ühekordseid eluasemekulusid seatud piirmäära ulatuses;
7) suurendada üksi elavate puuduva ja osalise töövõimega isikute eluruumi sotsiaalselt põhjendatud normi kuni 51 m2-ni.
Matusetoetused
Eelnõu kohaselt tunnistatakse riikliku matusetoetuse seadus kehtetuks ning vahendid matuste korraldamisega seotud kulude katmiseks eraldatakse riigieelarvest toetusfondi kaudu KOV-idele. KOV kehtestab ise tingimused ja korra matuste korraldamisega seotud kulude katmiseks (kellele ja mis suuruses matusetoetust maksta). Riigieelarvest eraldatavaid vahendeid võivad KOV-id kasutada ka kohaliku omavalitsuse korraldatavate matuste korraldamisega seotud kulude katmiseks.
Toetusfondi kaudu KOV-idele vahendite eraldamisel on eelduslikult lähtutud põhimõttest, et keskmiselt oleks KOV-l võimalik maksta matusekorraldajatele toetust suuruses 250 eurot surmajuhtumi kohta.
Seaduse jõustumine
Seadus jõustub 2018. aasta 1. jaanuaril.
Erandina jõustuvad eelnõu § 1 punktid 7, 16, 18 ja 19 ning eelnõu § 8 2018. aasta 1. mail. Nende sätete hilisem jõustumisaeg on seotud asjaoluga, et vajaduspõhist peretoetust makstakse osadele peredele välja ka 2018. aasta esimestel kuudel.
Seotud lood
HRX on pereettevõtte taustaga rahvusvaheline logistikaettevõte, mis teenindab aastas enam kui 5000 klienti ning toimetab kohale üle 400 000 saadetise kogu Euroopas.