Eesti valmistub võtma siseriiklikku õigusesse üle Euroopa Liidu direktiivi 2015/2366, mis reguleerib erinevate makseteenuste osutamist EL siseturul. Direktiivi ülevõtmisega ühtlustatakse makseteenuste osutamise reegleid ning karmistatakse turvanõudeid, kaitsmaks paremini makseteenuste kasutajate õigusi.
- Räägi kaasa makseteenuste osutamist reguleeriva seaduse loomel Foto: https://pixabay.com
Mis on eesmärk?
Direktiivi eesmärk on luua võrdsed tegevustingimused makseteenuse turul tegutsejatele, soodustada turu laienemist ausa konkurentsi tingimustes ning kaitsta tõhusamalt makseteenust kasutavate tarbijate õigusi.Keda mõjutab?
Seadusemuudatus mõjutab eelkõige makseteenuse osutamisega tegelevaid äriühinguid.Mis on olulisemad muudatused?
1. Lisandub kaks uut makseteenust: makse algatamise teenus ja kontoteabe teenus. Esimese teenuse mõte on tagada makse saajale kolmanda isiku kaudu kindlus makse laekumise kohta. Teine teenus ei ole otseselt seotud raha liikumisega, vaid see võimaldab kliendil saada lihtsat ja mugavat ülevaadet oma finantsasjadest. Kuna teenus on seotud maksekontodega, kohaldatakse sellele makseteenuste üldreegleid.2. Vähenevad makseteenuste kasutamisega seotud turvariskid. Näiteks piiratakse oluliselt paroolikaartide kasutamist ja see asendatakse tugevamate autentimise nõuetega.3. Makseteenuste valik suureneb. E-kaubanduses saab edaspidi ostude eest tasuda ka muul viisil kui vaid krediitkaardi abil.4. Makseteenuste pakkumisega seotud õigused ja kohustused muutuvad ühetaolisemaks ning teenuste osutamine muudetakse läbipaistvamaks.5. Kaardipõhise maksmise teenuse eest ei tohi edaspidi küsida lisatasu.6. Kadunud või varastatud maksekaardiga tehtud maksetehingu korral langeb maksja omavastutuse piirmäär 150 eurolt 50 euroni.
Millal muudatused jõustuvad?. Eelnõu seletuskirja saab lugeda
SIIN.
Eesti peab direktiivi kohaldamiseks vajalikud muudatused siseriiklikku õigusesse üle võtma ja neid rakendama alates 13. jaanuarist 2018. Eelnõuga kavandatavad muudatused jõustuvad 10. päeval pärast muudatuste seaduse Riigi Teatajas avaldamist.Seadusemuudatuste eelnõuga saab tutvuda
SIIN
Ettevõtjate arvamused eelnõu kohta on oodatud hiljemalt 5. märtsiks 2017 e-posti aadressile
[email protected]. Tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja arvamuse, mille edastame Rahandusministeeriumile.
Allikas: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.