Riigi Infosüsteemi Ameti hinnangul ei võimalda turule sisenev Smart-ID anda omakäelise allkirjaga võrdset elektroonset allkirja ehk digitaalallkirja.
- Kas Smart-ID on kvalifitseeritud allkirja andmise vahend Foto: https://pixabay.com
Digitaalallkirjade andmiseks sobivad ID-kaart (ka digi-ID, elamisloakaart) ja mobiil-ID. Digitaalallkiri on antud kvalifitseeritud sertifikaadiga ning allkirja andmiseks on kasutatud Euroopa Liidu tasemel kvalifitseeritud vahendit.
Eestis on need vahendid riigi väljastatav ID-kaardi kiipkaart ning mobiil-ID SIM-kaart, mis vastavad neile kahele nõudele ja võimaldavad anda kõige kõrgema usaldustasemega digitaalallkirju. Smart-ID seda ei võimalda ja sellega antud e-allkiri ei sobi kasutamiseks haldusmenetluses ehk infovahetuses riigiga.
Riigi Infosüsteemi Ameti hinnangul sobib Smart-ID kasutamiseks ennekõike autentimisvahendina, samuti allkirjastamiseks seal, kus ei nõuta omakäelise allkirjaga võrdset allkirja. Segaduse vältimiseks soovitab Riigi Infosüsteemi Amet lepingulistes suhetes kasutada digitaalallkirja, mis on antud ID-kaardi või mobiil-IDga.
Riigi Infosüsteemi Amet loodab, et Smart-ID saab lähiaastatel kvalifitseeritud allkirja andmise vahendi staatuse. Staatus kinnitaks, et Smart-ID kasutaja võtmeid ei saa seadmest varastada ja väärkasutada.
Allikas: Riigi Infosüsteemi Amet
Seotud lood
HRX on pereettevõtte taustaga rahvusvaheline logistikaettevõte, mis teenindab aastas enam kui 5000 klienti ning toimetab kohale üle 400 000 saadetise kogu Euroopas.