• 26.08.16, 10:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ühendusesisese käibe aruande esitamine

Millal ja kuidas esitada ühendusesisese käibe aruannet ja kuidas seda parandada? Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling selgitab VD esitamise nüansse ja nõkse.
Ühendusesisese käibe aruande esitamine
  • Ühendusesisese käibe aruande esitamine Foto: Pixabay
Loomulikult tuleb ühendusesisese käibe aruanne (VD) esitada ainult nende maksustamisperioodide kohta, kus maksumaksjal on midagi oma piiriülese tegevuse kohta deklareerida. Kui käibedeklaratsioon tuleb esitada ka siis, kui midagi deklareerida pole, siis ühendusesisese aruandega nii ei ole. Nii veider kui see ka tunduda võib, on ikka veel maksumaksjaid, kes mäletavad, et VD aruanne esitatakse kord kvartalis.
Vastavalt KMS-i § 28 lõikele 2 esitatakse ühendusesisese käibe aruanne kord kuus maksustamisperioodile järgneva kuu 20. kuupäevaks (kuni 31. detsembrini 2010 oli esitamise kohustus kord kvartalis). Selles aruandes tuleb deklareerida kaupade ühendusesisene käive ja kaupade võõrandamine edasimüüjana kolmnurktehingus. Alates 1. jaanuarist 2011 tuleb aruandes deklareerida ka teise liikmesriigi maksukohustuslasele või piiratud maksukohustuslasele osutatud, KMS-i § 10 lõike 4 punktis 9 nimetatud teenused, mis põhireegli alusel kuuluvad maksustamisele saaja poolt. Paljudes riikides nõutakse ka ühendusesisese soetamise deklareerimist, Eestis mitte.
Täpsustamist vajab just see osa, et teenustest deklareeritakse ainult need teenused, mis kuuluvad ostja poolt teises riigis põhireegli alusel pöördmaksustamisele. Siia alla ei kuulu kõikvõimalikud erandid, mis maksustatakse alati teenuse osutamise koha järgi. Näiteks kinnisasjaga seotud teenused ja toitlustus.
Erinevalt käibedeklaratsioonist ei tule ühendusesisese käibe aruannet esitada nende perioodide kohta, kus selles aruandes kajastatavaid tehinguid ei tehtud. Käibedeklaratsioonist erineb ka andmete parandamine: kui aruandes deklareeritud andmeid on vaja parandada, ei esitata mitte uut aruannet vastava perioodi kohta, vaid ühendusesisese käibe aruande muutmise aruanne VDP, kus deklareeritakse nii esialgu märgitud kui ka lõplikud andmed. Seega, kui midagi jäi algul deklareerimata, jääb esialgsete andmete rida tühjaks, kui aga mõni tehing jäi toimumata, jääb tühjaks parandatud andmete rida.
Kui ühendusesisese käibe aruannet tuleb parandada seoses kreeditarve esitamisega, siis tehakse parandused ühendusesisese käibe jooksva kuu aruandesse miinusmärgiga, mitte ei esitata VDP-d.
Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele