BDO Eesti vandeaudiitorid Ree Teinberg ja Liina Oolup kirjutavad majandusaasta aruande allkirjastamise korrast ja muudatustest erisuseta MTÜde ja SAde aruannete allkirjastamisel.
- Majandusaasta aruande allkirjastamine Foto: Pixabay
Majandusaasta aruande allkirjastamine on allkirjastamise hetkel esindusõigust omavate juhatuse liikmete pädevuses. Kui juhatuse liikmed äriühingus, sihtasutuses või mittetulundusühingus aasta jooksul vahetuvad, siis aruande allkirjastab siiski selle koostamise ajal ametis olev juhatus. Vastavalt raamatupidamise seaduse § 25 lõikele 3 peab majandusaasta aruande allkirjastama vähemalt üks raamatupidamiskohustuslase tegevjuhtkonna liige või füüsilisest isikust ettevõtja.
Äriseadustiku § 181 ja § 307 sätestatud esindusõiguse kohaselt võib osaühingu ja aktsiaseltsi majandusaasta aruande allkirjastada iga juhatuse liige üksi, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud, et juhatuse liikmed esindavad ühingut mitmekesi või ühiselt.
Pärast majandusaasta aruande allkirjastamist tegevjuhtkonna poolt esitatakse see audiitorile (juhul kui audiitorkontrolli vajadus eksisteerib). Tegevjuhtkond esitab majandusaasta aruande kasumi jaotamise ettepaneku ja audiitori arvamuse kõrgema juhtorgani liikmetele (näiteks äriühingu puhul nõukogule), kui selline organ on olemas. Seejärel esitatakse majandusaasta aruanne omanikele, kes selle kinnitavad ning võtavad vastu kasumi jaotamise otsuse. Mittetulundusühingu ja sihtasutuse puhul kinnitab aruande nõukogu.
Autor: Ree Teinberg, BDO Eesti partner ja vandeaudiitor Liina Oolup, BDO Eesti vandeaudiitor
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.