Riigikogu rahanduskomisjon alustas eile tuleva aasta riigieelarve läbivaatamist. 2016. aasta eelarve maht on 8,9 miljardit eurot, mis on 4,2 protsenti, ehk 358 miljonit eurot suurem kui 2015. aastaks riigieelarvega planeeriti.
- Rahandusminister Sven Sester Foto: Andres Haabu
Rahanduskomisjoni esimehe Remo Holsmeri sõnul on tuleva aasta eelarve eesmärgid eelkõige majanduse edendamine, riigikaitse tugevdamine ja sotsiaalne vastutustundlikkus. Maksupoliitika näeb ette maksukoormuse nihutamise tööjõu maksudelt rohkem tarbimisele.
Holsmer tõi esile eelarves rida märkimisväärseid muudatusi ja eraldisi. „Eelarve näeb järgmisel aastal ette maksuvaba tulu tõstmise 170 euroni, lastetoetuste tõstmise 50 euroni ning kolmanda ja enama lapsega perele 100 euroni. Teede investeeringuteks suunatakse täiendavalt 30 miljonit eurot. Näiteks alustatakse oluliste liiklussõlmede Haabersti ja Russalka ristmiku ehitusega. Samuti jätkatakse Tallinna ringtee ehitusega,“ selgitas Holsmer. „Eelarve näeb ette ka 4,6 miljonit eurot lisatoetust kõige teravamas kriisis olevatele piima ja sealiha sektoritele. Sellele lisandub veel 3 miljonit eurot käesoleval aasta,“ ütles ta.
Rahanduskomisjoni istungil toimus elav arutelu eelnõu erinevate peatükkide üle. Komisjonil on kavas enne eelarve esimest lugemist täiskogu istungil vaadata see läbi ka kõikide valdkondade ministritega.
Rahanduskomisjoni istungil andis tuleva aasta riigieelarvest ülevaate rahandusminister Sven Sester. Ta selgitas: „Eelarve on 0,6% struktuurses ülejäägis. Eelarve aluseks on 2,6 protsendilise majanduskasvu prognoos. Maksukoormus jääb järgmisel aastal ligikaudu käesoleva aasta tasemele ehk 33 protsendile. Tööjõumaksude mõju maksukoormusele kahaneb järgmisel aastal prognoositavalt 0,66 protsendi võrra SKP-st.“ Eelarve näeb ette tõsta õpetajate, kultuuri- ja sotsiaaltöötajate, politseinike ning teiste siseturvalisuse töötajate palgafondi 4 protsenti. Võrreldes tänavusega tõusevad pensionid ja panustatakse rohkem tervishoiule.
Rahanduskomisjon kavandab esitada 2016. aasta riigieelarve seaduse eelnõu (103 SE) täiskogu päevakorda esimeseks lugemiseks 20. oktoobril.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.