Detsembris esitasid käibemaksukohustuslased müügi tehinguinfo andmeid 170 000 tehingupartneri paari kohta summas 2,16 miljardit eurot, müüja ja ostja vahel klappisid sendi täpsusega 45 protsenti kõikidest tehingutest.
Neid ettevõtteid, kellel klappisid kõik müügi- või ostuarved kõikide tehingupartneriga, oli ligikaudu 15 protsenti.
Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul tuleb esimestel kuudel tehinguinfo esitamisel kindlasti ette käibedeklaratsiooni lisa (KMD INF) vormi ebatäpsest täitmisest tulenevaid lahknevusi, mille tõttu ei ole ainult selle põhjal mõistlik järeldusi veel teha.
„Meie jaoks ei ole vahe olemasolu või selle puudumine üksi ka veel automaatselt riski näitaja. Eelkõige annab tehinguinfo võimaluse selgitada välja, kust tulevad vahed ning kas need on põhjendatud,“ ütles Veermäe.
„Käibemaksu tagastusnõuete senise kontrolli tulemuste põhjal võib öelda, et KMD INF on avaldanud ka preventiivset mõju ehk alusetult küsitakse käibemaksu vähem tagasi. Tagastusnõuete menetlemisel on rikkumiste arv vähenenud praeguse seisuga poole võrra. Lisaks oleme juba tuvastanud kontrolliobjekte, mida ilma tehinguinfota ei oleks me tuvastanud või oleks see meil kuid aega võtnud,“ selgitas Veermäe.
Detsembris esitasid käibemaksukohustuslased esmakordselt tehinguinfot kajastava käibemaksudeklaratsiooni lisa novembrikuu kohta. Möödunud aasta 11 kuu keskmine käibemaksu tasumise kohustuse kasv oli 9,9 protsenti, kuid 2014. aasta novembris suurenes tasumise kohustus tervelt 18,4 protsenti ehk pea 21,9 miljonit eurot võrreldes eelmise aasta sama kuuga.
Jaanuaris esitatud käibedeklaratsiooni lisa analüüs detsembri andmete kohta valmib järgmisel nädalal.
Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.