Sellel nädalal saab selgemaks Venemaalt lahkuvate fondide ulatus ning seoses sellega on kasvanud turuspekulatsioonid, et valitsus võib rakendada mõningast kapitalikontrolli, et peatada investeeringute äravool riigist.
Väljavool jõuab tõenäoliselt 65-70 miljardi dollari piiresse, mis on palju kõrgem, kui varasemalt ennustatud, väidab asemajandusminister Andrei Klepach. Venemaa Pank välistas eelmisel nädalal kapitalikontrolli võimaluse „praegusel hetkel“.
Kapitali vaba liikumise kontrolli rakendatakse tavaliselt arenevates majandustes, mis on majanduskriisis investeeringute kaotamise suure riski all. Kontroll võib tähendada nii raha väljaviimise piirangut riigist, kui kõrgemaid makse riigist väljaminevatele investeeringutele.
Viimastel aastatel on kapitalikontrolli rakendanud sellised riigid nagu India, Brasiilia ja Tai.
Kuigi on täiesti reaalne võimalus, et Venemaa võib rakendada sarnaseid meetmeid, kui kapitali väljavool muutub hullemaks, siis enamik majandusteadlasi ja analüütikuid hetkel seda teooriat ei toeta.
„On teda, et pikas perspektiivis õõnestaks see majandust,“ sõnas Standard Banki arenevate turgude analüütik Tim Ash. „Venelased on skeemide kavandamises kavalad,“ lisas ta.
On väga häid majanduslikke põhjuseid, miks ei peaks rakendatama kapitalikontrolli. Esiteks, raha väljavool riigist kiireneb, kui investorid kahtlustavad, et midagi sellist on toimumas. Teiseks, Venemaa vajab väliskapitali oma majanduse tasakaalus hoidmiseks, kuna praeguses olukorras liigub Venemaa eelarve defitsiidi suunas.
„Venemaa praegune eelarve ülejääk on liikumas defitsiidi suunas ning riik peab seega tegema kõik, et meelitada ligi väliskapitali ning loomulikult ei ole seda võimalik teha kapitalikontrolli olukorras,“ sõnas Capital Economics arenevate turgude ekspert Liza Ermolenko.
„Selle pikaajalised kulud oleksid märkimisväärsed.“
„See on äärmiselt ebatõenäoline ja kõige hullem stsenaarium,“ lisas Venemaa investeerimispanga Renaissance Capital analüütik Charles Robertson.
Autor: Raido Neemre, Tuuli Seinberg
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.