Rahandusminister Jürgen Ligi taunib Reformierakonna ja IRLi fraktsioonide otsust võtta autode maksumuudatus riigikogu menetlusest välja ning soovib nendega teemat veel arutada.
Järgneb rahandusministri täispikkuses kommentaar:
"Taoline ettepanek on tehtud märksa tormakamalt kui eelnõud ise, millele seda etteheidet õigusega tehakse. Riigikogu ei tohi seaduse järgi halvendada eelarve tasakaalu, aga tavapärasest suuremad dividendid seda halvendaksid ning neid ei ole ka rohkem võtta. Ka ei ole riigil sellises mahus vara müüa. Ühekordsed tuluallikad ei lahenda ka eelarveprobleemi järgmisteks aastateks.
Kavatsen fraktsioonidega veelkord kohtuda ja neile alternatiive selgitada ja seaduse viibimist tasakaalustavaid ettepanekuid teha. Autode seonduvat on nüüd juba teist kuud arutatud, aga kokkuvõte on küll, et väikeses ringis tunnistatakse maksumuudatuste paratamatust, avalikkuses on aga palju kriitikat, mis on vähekonstruktiivne.
Meile on isegi Soomet eeskujuks toodud, aga seal pole autodel mitte ainult täielik 24 protsendi käibemaksustamine (meie ettepanekus 0-10 protsenti), vaid ka muud sõiduautot koormavad maksud: on veerandi auto hinnani ulatuda võiv automaks, on kümne protsendini küündiv aastamaks, ei ole investeeringute maksuvabastust, on üksikisiku tulumaks auto soetamise eest.
Valitsus toetas neid eelnõusid üksmeelselt, sest vaja oli katet eelkõige teedehitusele."
Autor: Ken Rohelaan, Juuli Laanemets
Seotud lood
Reformierakonna ja Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) fraktsioonid jätsid täna eelnõudest välja ettevõtluses kasutatava sõiduautode sisendkäibemaksu maha arvamise piiramise, era ja töösõitude regulatsioonide, 64 eurose isikliku sõiduauto kasutamise hüvitise kaotamise ja sõiduautode erisoodustust puudutava osa. Samuti tehti ettepanek tõsta elektroonilises käibedeklaratsioonis kontrollitavate arvete piiri.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.