• 04.11.11, 14:31
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mida on tippjuhil õppida termiitidelt?

Mis on ühist termiidi tagajala kõdistamisel ja suurte rahvamasside ohjamisel? Aga äsja esimese kommertslennu teinud Boeing 787 Dreamlineril ja sipelgate feromoonidel? Vastused leiab National Geographicu autori Peter Milleri raamatust Tark parv“.
„Tark parv“ võrdleb putukate, kalade ja lindude kolooniaid, sülemeid ja parvi ärimaailma organisatsioonidega ja näitab, kui palju on meil otsuste langetamisel ja koostöö tegemisel loomariigist õppida.
Putukate, kalade ja lindude kollektiivse otsustamise ja kaasamise uurimine on viinud innovaatiliste lahendusteni lennukiehituses, luureteenistuses, riigijuhtimises, robootikas, ehituses, kui nimetada üksnes mõnd valdkonda. Termiitide käitumist jälgides on võimalik õppida paremini reageerima hädaolukordadele: sipelgad aitasid Southwest Airlines’i juhtkonnal korraldada ümber lennuki istekohtade broneerimissüsteemi, rändtirtsud aitavad projekteerida ohutumaid ehitisi ning tagada turvalisust massiüritustel.Milleri raamat on erakordselt infotihe ning samas haarav, pakkudes üha uusi üllatusi, mil moel võivad sotsiaalsed vihjed ja signaalid tipneda nii koostöö kui ka hävinguga. Üksikisend ei ole tark, grupp seevastu enamasti on. 
"Kohati üsna individualistlikele eestlastele peaks “Tark parv” olema kasulik ja mõtlemapanev lugemine," märkis raamatut arvustanud Estonian Air projektijuht Triin Tammert ja lisas,et raamatust jääb muu hulgas kõlama mõte, et kogukond, sotsiaalne kapital ja võimalus üksteisele toetuda on eriti olulised kriiside ajal, kuid neile tasub rohkem tähelepanu pöörata ka headel aegadel – nii oleme efektiivsemad, edukamad ja rohkem tasakaalus.
"Kui kahtled, küsi ekspertidelt – nii soovitab autor raamatu sissejuhatuses, viidates neile, „kes elavad muru sees, puu otsas, järvedes ja metsades“. Tõsi, looduselt on palju õppida, kuid eksperdid on ka teaduses. Selle kohta on tegelikult raamatus palju näiteid, kus teadlased selgitavad protsesside olemust ja soovitavad lahendusi, paraku ei kuula aga ühiskond alati eksperte. Tänase päeva hea näide on globaalne majanduskriis. Mitmed eksperdid ennustasid seesuguse kriisi tekkimist, kuid juhtivad rahandustegelased ja poliitikud ei võtnud nõuandeid kuulda,"nendib samuti raamatut arvustanud akadeemik Jüri Engelbrecht.
Tammert rõhutas,et isegi kui koostöö nõuab pingutust – erinevalt mesilastest ja sipelgatest puudub inimestel kaasasündinud instinkt kollektiivi teenida –, mõistame me sotsiaalsete olenditena kuulumise jõudu ning peame kuulumist kollektiivi oluliseks.
"Kõigil on võimalik leida tasakaal kogukonna ja isikliku heaolu vahel. Tarkade parvede kogemus on julgustav, kinnitades, et sedalaadi gruppide liikmetel pole tarvis oma individuaalsust alla suruda. Looduses lähtub tõhus otsustusprotsess samal ajal nii konkurentsist kui kompromissist, erimeelsustest kui ka konsensusest – enese vastu ausaks jäämine ning oma tugevate külgede kasutamine ongi tegelikult parim viis teenida grupi huve."
 
Autor: Lemmi Kann, Liivi Kedelauk

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 28.01.25, 09:04
Logistikaettevõtte HRX rahvusvahelise eduloo võtmeks on Directo äritarkvara
HRX on pereettevõtte taustaga rahvusvaheline logistikaettevõte, mis teenindab aastas enam kui 5000 klienti ning toimetab kohale üle 400 000 saadetise kogu Euroopas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele