Briti teadlaste värske uurimus näitab, et muusika kuulamine aitab isikliku ruumi piiride ületamisest tekkiva ebamugavusega toime tulla ja leidsid, et kõrvaklappidest voolav positiivselt ergutav muusika suurendab turvalisust ja vähendab ebamugavust.
Instinktiivse enesekaitselise refleksina kasutavad inimesed füüsiliselt ebamugavas olukorras, näiteks tipptunnil pungil täis ühistranspordis, millega võib kaasneda ka vältimatu kehaline kontakt võõraste inimestega, psühholoogilist eemaldumist, muutudes näotuks ebaisikuliseks massiks.
Teadlased uurisid, kuidas aitab muusika kuulamine isikliku ruumi piiride ületamisest tekkiva ebamugavusega toime tulla ja leidsid, et MP3-mängijaga muusika kuulamine suurendab inimese personaalse ruumi piiride paindlikkust ja muudab inimesed lähenevate võõraste suhtes tolerantsemaks, vahendavad ERRi Teadusuudised.
Tavaolukorras on inimest ümbritsev personaalse ruumi läbimõõt olenevalt indiviidist läbimõõduga meeter kuni poolteist meetrit, vähem kui poole meetri lähedusse tungiv võõras inimene tekitab nii füüsilist kui ka psühholoogilist ebamugavust, sest tegu on intiimse tsooniga, kuhu lubatakse vaid kõige usaldusväärsemaid inimesi.
Dr Tsakirise ja dr Ana Tajadura-Jiméneze uurimistöö katsete tulemused näitasid selgelt, et need vabatahtlikud katsealused, kes kuulasid kõrvaklappidest neile meeldivat muusikat, lubasid ilma ebamugavustundeta võõra inimese endale lähemale.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.