• 13.09.11, 15:48
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Üheksa asja, mida edukad teevad teisiti

Miks on osad inimesed teistest edukamad? Psühholoogia doktorant Heidi Grant Halvorsoni sõnul ei sõltu edu mitte sellest, kes sa oled, vaid sellest, mida sa teed.
Heidi Grant Halvorson toob Harvard Business Review blogis välja üheksa nippi, mida edukad inimesed teistest erinevalt teevad.
1. Ole konkreetne. Näiteks, kui võtad eesmärgi kaalu kaotada, pane sellele number külge. Ehk "kaotada veidi kaalu" asemel on parem "kaotan viis kilo". Kui tead täpselt, mida saavutada tahad, ei peatu sa enne eesmärgi saavutamist. Samuti jääb siis vähem ruumi kõhklusteks ja saad eesmärgi saavutamiseks täpsemalt tegevusi planeerida ehk lubaduste "söön vähem" või "magan rohkem" asemel näiteks "olen õhtul kell 10 voodis".
2. Võta aega. Kõigil on kiire, mistõttu võib vajalik tegevus eesmärgi saavutamiseks kahe silma vahele jääda. Tee plaan, millal omale võetud kohustusi täidad - näiteks vali omale trenniajad teatud päevadel ja kellaaegadel ning kasuta neid vastavalt. Kui sul on tegevusteks konkreetne aeg, on oluliselt tõenäolisem, et sa aja ka ära kasutad.
3. Tea, kaugele oled jõudnud. Eesmärgi saavutamine eeldab regulaarset ja ausat tehtu hindamist. Kas ise või kellegi abiga. Teekonna arengut teades tead ka, kas pead oma plaani kohendama. Vaata oma progress üle kord päevas.
4. Ole realistlikult optimistlik. Eesmärki seades pane latt kõrgele, aga realistlikult. Kui usud, et suudad eesmärgid täita, aitab see motivatsiooni hoida. Samas ära alahinda eesmärgini jõudmise raskust - enamus eesmärkidest nõuavad aega, vaeva ja planeerimist ning sihikindlust. Uuringute järgi loobuvad paljud liiga lihtsalt, esimeste takistuste tekkides. Kergekäeline loobumine loob pinnase lihtsaks käega löömiseks ka tulevikus.
5. Keskendu paremaks saamisele, mitte olemisele. Paljud usuvad, et inimese intelligentsus, iseloom ja kehaline seis on muutumatud - ükskõik, mida ka ei teeks, need ei muutu. Tulemuseks ongi võetud eesmärgid, millega tõestad end, mitte ei keskendu millegi uue õppimisele või arenemisele. Teadmine, et oled võimeline muutuma, aitab sul paremaid otsuseid teha.
6. Ole visa. Visadus annab  julguse võtta pikaajalisi eesmärke ning seista vastu raskustele. Uuringute kohaselt harivad visad inimesed end teistest enam, samuti saavutavad ülikoolis paremaid tulemusi. Hea uudis, kui sa ka täna ei ole väga visa, saad sa seda parandada. Paljud, kel napib visadust, sisendavad endale, et neil puuduvad edukaid iseloomustavad omadused. Õnneks nad eksivad. Nagu ennist kirjeldatud, läheb eduks vaja planeerimist, järjekindlust ja õiget strateegiat. Selle teadvustamine ei aita mitte pelgalt end ja oma eesmärke paremini hinnata, vaid töötab ka su visaduse heaks.
7. Treeni oma tahtejõumusklit. Su enesekontrolli "lihas" on samasugune nagu teisedki lihased su kehas - kui sa seda ei treeni, jääb see nõrgemaks. Samas, kui sa talle regulaarselt "tööd" annad, treenid seda paremaks. Tahtejõu kasvatamiseks võta vastu väljakutse teha midagi, mida sa tõsiselt teha ei taha - loobu rasvastest snäkkidest, tee 100 kõhulihaste harjutust igal päeval jms. Kui leiad end soovilt loobuda või mitte hoolida - seisa sellele tahtele vastu. Alusta ühe tegevusega ja planeeri oma tegevus, kui sul peaks tahtmine kaduma. Näiteks kui tekib isu midagi näksida, söön ühe annuse värsket või kolm annust kuivatatud puuvilju. Alguses on see raske, aga aja jooksul läheb lihtsamaks ja see on harjutuse mõte - mida tugevamaks saad, seda väljakutsuvamaid ülesandeid saad endale võtta.
8. Ära mängi saatusega. Sõltumata su tahtejõu tugevusest, austa teadmist, et see on siiski piiratud. Seda ületades aga võib mõneks ajaks üldse aur otsa saada ehk ära võta omale kaht rasket väljakutset korraga - näiteks suitsetamisest loobumine ja dieet. Edukad inimesed teavad, et ei maksa eesmärgi saavutamist teha raskemaks kui see juba on.
9. Keskendu sellele, mida sa teed, mitte sellele, mida sa ei tee. Millestki loobudes mõtle sellele, millega sa seda asendad. Uuringute järgi innustab millegi keelamine sellele veelgi tugevamalt mõtlema.  Niisiis, kui tahad enda juures mida muuta, mõtle, mida sa selle asemel tegema hakkad. Näiteks, kui plaanid oma emotsionaalsusega tegeleda, saad võtta eesmärgiks, et närvi minnes hingan enne millegi ütlemist kolm korda sisse. Närvi minemise asemel hingamisele keskendumine aitab halvast harjumusest rutem lahti saada.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele