Keskmise palga langus 2009. aasta neljandas kvartalis vastas rahandusministeeriumi viimase majandusprognoosi ootustele ning edasistes arengutes on oodata keskmise palga languse aeglustumist, kommenteeris rahandusministeerium palga langust.
Tööturu kohandumise ja tagasihoidliku sisetarbimise tingimustes alanes keskmine palk 2009. aasta neljandas kvartalis üle 6 protsendi. Palgakulude vähenemist mõjutas ka väiksem töökoormus ja tulemustasude alanemine.
Tegevusaladest vähenes keskmine brutokuupalk kõige enam avaliku halduse ja riigikaitse - 15,9 protsenti ning ehituses - 14,3 protsenti. Ehituse tegevusala keskmisest suurem palgalangus on tingitud siseturu nõrga nõudluse tõttu kahanenud töömahtudest ja kulude kärpimise vajadusest. Avaliku halduse ja riigikaitse tegevusala oluline palgataseme alanemine tulenes ulatuslikust tegevuskulude kärpimisest.
Keskmine brutokuupalk kasvas kahel tegevusalal – elektrienergia - 2,9 protsenti ning kinnisvaraalase tegevus - 1,7 protsenti. Hoolimata elektrienergia müügi langusest, oli IV kvartal energeetikas suhteliselt edukas. Müügitulud küll langesid, kuid kulude kärpimise tõttu suurenes tegevuse efektiivsus ning spetsialistide palka võimaldasid tõsta head finantstulemused.Ka kinnisvara tegevusalal jätkub kulude kärpimine ning sealhulgas töötajate arvu langus. Kuid kuna aktiivsus elamispindade turul IV kvartalis kasvas, tõi see kaasa müügitulu suurenemise ning seeläbi aktiivsete maaklerite palgakasvu. Siiski jätkub kinnisvara tegevusalal turu ümberjaotamine ja langustrend aastases võrdluses, märgib ministeerium. Keskmine kuutööjõukulu töötaja kohta ning keskmine tööjõukulu tunnis kasvasid neljandas kvartalis võrreldes eelneva aasta sama perioodiga samuti elektrienergia vastavalt 5,1 ja 3,5 protsenti ning kinnisvaraalases tegevuses vastavalt 2,6 ja 5,1 protsenti. Keskmine tööjõukulu kasv tunnis saavutati tegevuse efektiivsemaks muutmise tulemusena. Statistikaameti andmetel ulatus keskmine brutokuupalk 2009. aasta IV kvartalis 12 259 kroonini, mis on 6,5 protsenti vähem kui möödunud aastal samal ajal. Reaalpalk, ehk palk, millest tarbijahindade muutus on maha arvatud, vähenes 4,6 protsenti. Keskmine brutotunnipalk vähenes neljandas kvartalis 6,7 protsenti.
Seotud lood
Eelmise aasta IV kvartalis oli keskmine väljamakse töötaja kohta Eestis 11 178 krooni, mis on 8,1% väiksem kui aasta tagasi. Kogu aasta lõikes kahanes keskmine väljamakse aga 6% 9549 kroonini.
Keskmine brutokuupalk oli mullu IV kvartalis 12 259 krooni ja brutotunnipalk 74,25 krooni. 2008. aasta IV kvartaliga võrreldes langes keskmine brutokuupalk 6,5% ja brutotunnipalk 6,7%.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.