• 01.12.09, 10:58
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riigikohtu täiendavad selgitused erisoodustuse maksustamise asjas

26.11.2009 andis Riigikohus kohtuasjas nr. 3-3-1-73-09 olulise selgituse seoses erisoodustuse maksustamisega, kirjutab vaidluses klienti esindanud advokaadobüroo Paul Varul vandeadvokaat ja partner Helmut Pikmets.
Vaidlusaluses maksuasjas müüs juhatuse liige turuhinnast odavama hinnaga kinnistu äriühingule ja hiljem võõrandas äriühing kinnistu juhatuse liikmele tagasi hinnaga, mis ületas omandamise ostuhinda ja äriühingu poolt kinnistule tehtud kulutusi. Siiski jäi hind turuhinnast madalamaks. Maksuamet leidis, et kinnistu tagastamisel juhatuse liikmele, tuleb äriühingul tasuda selle turuhinnalt tulu- ja sotsiaalmaksu.
Kuna erisoodustus on määratlemata õigusmõiste, tuleb selle sisustamisel arvestada iga juhtumi eripära ja asjaga seotud tehinguid kogumis. Antud asjas maksuhaldur seda ei teinud, mis viis seadusevastase ja sisuliselt ka ebaõiglase maksuotsuse tegemiseni, mille halduskohus tühistas.
Selles kohtuasjas  märkis Riigikohus järgmist: “Erisoodustusega ei ole tegemist siis, kui töötaja hüvitab saadud soodustuse tööandjale. Tehingu puhul, millega äriühing võõrandab oma töötajale asja, mille äriühing on varem omandanud samalt isikult, tuleb võimaliku erisoodustuse tuvastamiseks vaadelda mitte ainult viimast tehingut eraldivõetuna, vaid mõlemat tehingut koos.
Kui töötaja ostab varem tööandjale müüdud asja tööandjalt tagasi sama hinnaga, millega ta varem sama asja tööandjale müüs, ning lisaks hüvitab tööandjale kõik kulutused, mida tööandja tegi kahe tehingu vahepealsel ajal asja parendamiseks, siis ei ole töötaja saanud rahaliselt hinnatavat soodustust, sest ta ei ole tööandja arvel oma varalist olukorda parandanud.”.
Ühtlasi selgitas Riigikohus, et kuna võimaliku erisoodustuse tuvastamiseks piisab kahe tehingu omavahelisest võrdlusest, siis ei ole oluline, mis on tinginud tehinguväärtuse ja turuhinna vahe, kas on selleks näiteks kinnisvarahindade üldine tõus või asjaolu, et füüsiline isik ise võis kinnistu enne äriühingule võõrandamist soetada ja ka äriühingule võõrandada turuhinnast soodsama hinnaga.
Autor: Lemmi Kann, Helmut Pikmets

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele