• 26.08.09, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Märten Ross: me ei peaks ootama 20-30% hindade langust

Jooksevkonto defitsiidi ajal oli hindade kõrgus ületähtsustatud, seepärast ei peaks me praegu ka ilmtingimata ootama kuni kolmandiku võrra hindade alanemist, ütles Eesti Panga asepresident Märten Ross.
"2007-08 ei olnud me konkurentsivõimelised mitte sellepärast, et tarbisime palju, vaid säästsime vähe," põhjendas Ross, miks jooksevkonto defitsiit ei olnud seotud kõrgete hindadega. Tänavu on tehtud ajalugu, kuna jooksevkonto on ülejäägis. "Riskid on vähenenud, kuna me ei ole globaalse finantskriisi järellainetusele nii avatud," rõhutas ta.   
Samas see ei tähenda keskpanga asepresidendi sõnul, et teatud määral ikkagi nii palga- kui ka hinnakorrektsioon vajalik ei oleks. "Sõltub ka sellest, mis väliskeskkond teeb," märkis Ross. "Me ei peaks ilmtingimata ootama, et meie hinnatase kukub 20 või 30 protsenti," lisas ta.
"Me ei ole arvestanud inflatsiooniprognoosi ja käibemaksutõusu. Jättes kõrvale see argument, siis muu ei ole muutunud," kommenteeris Ross, miks jäeti kevadel tehtud majandusprognoos muutmata. "Kui vaadata üksikuid tegureid, loomulikult on natuke erinev. Prognoosi kui tervikut me ei hakka praegu ümber vaatama. Lugu peab paika meie jaoks," täpsustas ta.
Rossi hinnangul võiks aastane majanduslangus tulla tänavu 12 ja 13 protsendi vahel. "Komakoha pärast pole mõtet majandusprognoosi ümber vaadata," lisas ta.
Ka kahe järgmise aasta SKP prognoosi ei taha keskpank ümber vaadata. "Pigem ootas kaks kuud ära," põhjendas Ross. "Ei taha numbreid nii väga ületähtsustada. Pigem on küsimus selles, kas kontseptuaalselt on nii," lisas ta.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele