Statistikaameti andmetel ulatus tarbijahindade aastane kasv oktoobris 8,5 protsendini, mis on septembriga võrreldes 1,3 protsendi võrra kiirem. Eurotsooni inflatsioon kiirenes oktoobris 2,6 protsendini, mis on viimase kahe aasta kõrgem tase.
Aastases võrdluses põhjustas inflatsiooni kiirenemise toiduainete hüppeline kallinemine ning transporditeenuste ja mootorikütuse hinnatõus. Toiduainete maailmaturuhindade tõus kergitas oktoobris oluliselt piima-, jahu- ja lihatoodete hindu ka Eestis. Näiteks on piima- ja leivatooted aastaga kallinenud 23 protsenti. Samuti ei saa siinkohal välistada kaupluste juurdehindluse suurendamist, kuid selle mõju on viimastel kuudel tunduvalt väiksem maailmaturgudel toimuvast. Hinnatõusu taga on üha kasvav toiduainete tarbimine arenevates Aasia riikides ning ilmastikuoludest tingitud saagikuse vähenemine. Sel põhjusel võib toiduainete kallinemine jätkuda ka lähikuudel.
Mootorikütuste kallinemine on seotud nafta maailmaturuhindade tõusuga ning kütusehindade langusega eelmise aasta sügisel. Transporditeenuste hinnakasvu taga on eelkõige bussipiletite kallinemine kaugbussiliinidel.
Kuises arvestuses ulatus inflatsioon 1 protsendini, millest toiduained moodustasid 0,9 protsenti. Lisaks võis oktoobris täheldada eluaseme ning riietuse ja jalatsite hinnatõusu.
hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) tõusis rahandusministeeriumi hinnangul oktoobris 5,9 protsendini, mis ületab 3,3 protsendi võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust.
Viimastel kuudel on hinnatõusu kiirenemist Eestis põhjustanud peamiselt väliskeskkonnast tulenevad mõjud. Ka aasta viimastel kuudel peaks inflatsioon toiduainete ja nafta kõrgete maailmaturuhindade püsimise tõttu jääma oktoobrikuu taseme lähedale.
Seotud lood
HRX on pereettevõtte taustaga rahvusvaheline logistikaettevõte, mis teenindab aastas enam kui 5000 klienti ning toimetab kohale üle 400 000 saadetise kogu Euroopas.