Sa kaotad oma raha, kuna dokumentatsioon ja muud tõendid võla kohta on nõrgad või olematud. Intrigeeriv? Aga täpselt nii on. Võlgnevuse sissenõudmise efektiivsus ja perspektiiv sõltub sellest, milline on võlga toetav dokumentatsioon või muud tõendid. Mida tugevam see on, seda hõlpsamini ja kiiremini on tulemus saavutatav. Artiklis keskendutakse võlgnevuse tõendamisele nii dokumentide ja muude tõendite olemasolul kui ka nende puudumisel.
- Themis Õigusbüroo juristid käsitlevad võlgade tõendamist Foto: erakogu
Kui võlasuhe on jõudnud faasi, kus kokkulepitud tingimusi mäletatakse erinevalt, kokkulepitut ei täideta, kontakti välditakse vms, tuleb oma õigusi kaitsma hakata. Kui võlgnik koostööd ei tee, tuleb suure tõenäosusega pöörduda kohtusse. Kohtunik on isik kolmandal toolil, kes ülejäänud kahel toolil istunud ei ole, st ta ei tea, mida võlausaldaja ja võlgnik on omavahel rääkinud, lubanud, kokku leppinud. Seda kõike tuleb võlausaldajal igakülgselt ja veenvalt tõendada. Kohtus sobivad igasugused asitõendid: dokumendid, salvestised, sotsiaalmeedia dialoogid, tunnistaja ütlused, menetlusosalise vande all antud seletused, fotod, vaatlused, ekspertarvamus jne.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.