• 28.06.17, 13:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Vaata laenusuhted üle enne 01.07.2017

Panditulumaksu ideest küll loobuti, kuid 19.06.2017 võttis Riigikogu vastu tulumaksuseaduse muudatuse, millega kehtestati pikaajaliste laenude puhul ümberpööratud tõendamiskohustus ning seotud isikutele antud laenude deklareerimise kohustus.
Advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat Kaido Künnapas
  • Advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat Kaido Künnapas Foto: Advokaadibüroo SORAINEN blog
Grupisiseste laenude puhul tuleb edaspidi arvestada järgmist:
Tulumaksu tuleb maksta aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenult, kui tehingu asjaolud viitavad, et tegemist võib olla varjatult kasumi jaotamisega.Kui ühing annab laenu emaettevõtjale või selle teistele tütardele, samuti emaettevõtjast ülevalpool asuvale ühingule, siis peab laenuandja olema pikemate kui 48 kuuliste laenude puhul valmis tõendama, et laenusaaja on võimeline laenu tagasi maksma ja tal selline kavatsus ka on.Alates 01.07.2017 antud laenud või oluliselt muudetud tingimustega laenud (eelkõige kui laenusummat on suurendatud või laenu tagasimaksetähtaega pikendatud) tuleb deklareerida hiljemalt 10.02.2018. Pärast seda tuleb laenud deklareerida kvartaalselt. Ainuüksi deklareerimisega maksukohustust ei kaasne.Enne 01.07.2017 suurendatud või pikendatud laenude puhul ümberpööratud tõendamiskoormist seadusemuudatuse kohaselt ei teki. Seetõttu on ettevõtjatel mõistlikum anda ema- või sõsarühingule laenu pigem enne 01.07.2017 kui pärast seda. Kui lähiajal on soov juba antud laenude tähtaega pikendada või laenusummat suurendada, siis on samuti mõistlik seda teha pigem enne 01.07.2017.  Kuidas valmistuda maksuhaldurile selgitama, et laenusaaja on võimeline laenu tagasi maksma ja tal selline kavatsus ka on?
- Analüüsi ja dokumenteeri, kas laenusaajal on laenu kasutamiseks äriliselt mõistlik ja põhjendatud eesmärk;- Analüüsi ja dokumenteeri, kas laenu kestvus ja summa on laenusaaja eesmärgi täitmiseks mõistlik ja põhjendatud;- Dokumenteeri põhjalikult laenu andmise otsus, laenusaaja maksevõime riskianalüüs ja laenu andmisele eelnenud läbirääkimised, samuti säilita laenusaaja maksevõime hindamise aluseks olevad registriväljavõtted ja muud väljavõtted/dokumendid;  - Sõlmi korrektne kirjalik laenuleping;- Lepi kokku turul tavapärases laenuintressis;- Lepi kokku, kuidas laenu tagastamine on tagatud;- Pigem anna üks pikemaajalisem laen kui suurenda/pikenda antud laene iga-aastaselt.
Autor: Kaido Künnapas, Advokaadibüroo SORAINEN vandeadvokaat

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele