• 24.03.17, 09:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas spordi- ja tervisekulude maksuvabastust kasutada?

Järgmisest aastast saavad tööandjad väiksema maksukuluga hoolitseda töötajate tervise eest. Teiste muudatuste seas on võimalik edaspidi töötajale maksuvabalt hüvitada spordiklubi liikmemaksu.
Maksuviidad 2017
  • Maksuviidad 2017
Maksuviidad 2017
„Maksuviidad 2017“ annab ülevaate 2017. aasta alguses ja aasta jooksul jõustuvatest maksuseaduste muudatustest ning kajastab ka neid muudatusi, mis on küll jõustunud juba 2016. aasta alguses, kuid mille mõju avaldub füüsiliste isikute tuludeklaratsiooni täitmisel 2017. aasta esimeses kvartalis. Peale selle saab raamatust ülevaate maksuvaldkonnas viimasel ajal tehtud olulisematest Riigikohtu lahenditest ning kajastatud on ka pärast 2017. aastat ees ootavaid maksumuudatusi.
„Maksuviidad 2017“ on koostatud nii, et see annaks hea ülevaate 2017. aasta aktuaalsetest teemadest, ilma et peaks maksuseadustest muudatusi otsima. Seega on see sobiv abimaterjal kasutamiseks raamatupidajatele, finantsjuhtidele, juristidele ning teistele maksuvaldkonnaga kokku puutuvatele spetsialistidele.
Raamatu autorid on advokaadibüroo Primus vandeadvokaadid Maret Hallikma ja Dmitri Rozenblat.
Lisainfo ja tellimine SIIN.
Palju kriitikat saanud maksumuudatuste nn kobareelnõule pookis uus valitsus külge ka tulumaksuseaduse muutuse. See muudatusettepanek elas üle ka valitsuse vahetumise ja varem kavandatu sai uue koalitsiooni ajal seaduseks.
Allpool saab selgeks, millised spordi- ja tervisekulud ja mis ulatuses järgmisel aastal erisoodustusmaksust pääsevad.
Maksimaalne maksuvaba summa on 100 eurot kvartalis
Maksuvabastus on seotud siiski üsna olulise piiranguga: 100 eurot töötaja kohta ühes kvartalis. Tundub, et suuremas summas maksuvabastust ei kannatanud riigieelarve välja.
Seadus toob täpsemalt loetelu, millised on need kulutused, mida tööandja võib maksuvabalt teha:
avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu;sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutused;tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavad kulutused;taastusravile ehk taastusarsti, füsio­terapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenustele tehtavad kulutused;ravikindlustuslepingu kindlustusmakse.
Maksuvabastust ei saa rakendada kulutustele, mida selles loetelus ei ole. Küll aga võib tööandja valida, milliseid loetelus nimetatud tegevusi ja millises summas ta töötajatele soodustust kasutades võimaldab. Näiteks võib tööandja otsustada, et tema ette­võtte töötajatele hüvitatakse ainult spordiüritustest osavõtmise tasu või ainult taastusravi kulutused. Samas võib anda ka töötajale valida sobiva kulutuse.
Kindlasti tuleb arvestada, et maksu­vabastuse piirmäär (100 eurot kvartalis) on ette nähtud konkreetse töötaja kohta ega ole üle kantav tööandja teistele töötajatele ega teistesse arvestusperioodidesse (nt järgmisesse kvartalisse). See tähendab, et kui näiteks töötaja Mari ei soovi ühe kvartali jooksul ettenähtud soodustust kasutada, ei saa seda soodustust üle anda töötaja ­Jürile või kasutada topelt järgmises kvartalis.
Tööandjal on õigus, mitte kohustus
Selliste kulutuste katmine on tööandja ­õigus, mitte kohustus. See tähendab, et tööandja võib ka otsustada, et hoolimata maksuvabastusest töötajatele sellist soodustust üldse ette ei nähta, või otsustada, et kulutusi hüvitatakse väiksemas määras.
Samas, kui tööandja otsustab võimalust kasutada, tuleb maksuvabastuse saamiseks võimaldada selliste kulutuste hüvitamist ühetaoliselt kõikidele töötajatele.
Lugu on täismahus ilmunud Äripäevas.
Autor: Maret Hallikma, advokaadibüroo Primus vandeadvokaat

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele