Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling tutvustab võimalust kauba impordilt arvestatavat käibemaksu käibedeklaratsioonis kajastada.
- Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling Foto: erakogu
Euroopa Liidu sisese käbe puhul on kõik maksumaksjad juba ammu harjunud mõistega pöördmaksustamine. Tavakeeles tähendab see, et müüja asemel lasub ostjal käibemaksu maksmise kohustus. Küll aga puututakse suhteliselt vähe veel kokku impordi pöördmaksustamisega. Põhjus võib olla see, et maksumaksjad ei ole sellest võimalusest piisavalt teadlikud.
KMS § 38 lg 2¹ alusel saab maksumaksja maksuhaldurit eelnevalt kirjalikult teavitades kauba impordilt arvestatavat käibemaksu deklareerida käibedeklaratsioonis juhul, kui on täidetud järgmised tingimused:
1) Isik on maksukohustuslane olnud registreeritud järjestikku vähemalt 12 kuud enne tehingu deklareerimist;
2) maksukohustuslase tollideklaratsiooni esitamisele eelneva 12 kuu kogukäibest on nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive moodustanud vähemalt 50 protsenti;
3) maksukohustuslane on 12 kuu jooksul enne tollideklaratsiooni esitamist esitanud maksudeklaratsioone üksnes elektrooniliselt;
4) maksukohustuslasel ei ole tollideklaratsiooni esitamise ajaks tähtaegselt esitamata maksudeklaratsioone;
5) maksukohustuslasel ei olnud enne esimese tollideklaratsiooni esitamist 12 kuu jooksul ega järgmiste tollideklaratsioonide esitamise ajal maksuvõlga.
Ehk siis selline maksukohustuslane on maksuhalduri silmis käitunud seni igati korrektselt ja tal on vähemalt 50% käibest 0% maksumääraga, mis viitab piiriülestele tehingutele. Pöördmaksustamise eelis on see, et maksumaksjal ei teki reaalset maksukohustust juhul, kui tal on sajaprotsendiline sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus.
Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.