Omanike Keskliit hinnangul peaksid eraisikutest kinnisvaraomanikud saama seadusliku õiguse üürikulud üürituludest maha arvata.
Omanike Keskliit esitas koos Eesti Maksumaksjate Liidu ja Eesti Kinnisvarafirmade Liiduga majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile selleks seadusemuudatuse ettepaneku.
Eesti Omanike Keskliidu volikogu liige Priit Värk selgitas, et inimesed, kes annavad oma kinnisvara üürile, on tulumaksuseaduse kohaselt kohustatud deklareerima saadavad tulud ja tasuma tulumaksu, kuid täna puudub võimalus tuludest maha arvata kulud. "Suurem osa inimesi aga ei märgigi oma iga-aastases tuludeklaratsioonis üüritulusid ja seetõttu jäävad riigikassasse laekumata miljonid eurod," märkis Värk.
Seaduse mittetoimimise põhjused peituvad Värgi hinnangul kahes aspektis – esiteks pole eraisikul võimalik arvestada üürimisega kaasnevaid kulusid ja teiseks on Maksu- ja tolliametil keeruline teostada kontrolli üürileandjate üle. Värk ütles, et kinnisvara omamise ja üürimisega kaasnevad mitmed väljaminekud nagu maamaks, kindlustus, remondi- ja renoveerimiskulud ning seega on mõistlik üürituludest maha arvata ka kulud."Väljapakutud uus seadusesäte looks eelduse, et inimesed hakkaksid rohkem deklareerima kinnisvara üürimisest saadavaid tulusid ja ka kulusid, mis potentsiaalselt suurendab ka riigi sissetulekuid. Samuti motiveerib see üürileandjaid investeerima elamispinna renoveerimisse, millega paraneb omakorda amortiseerunud elamufondi kvaliteet," selgitas Värk ettepaneku sisu.
Ta lisas, et alternatiivse variandina võib kinnisvara üürimisest saadud tulusid maksustada madalama, näiteks 10%-se maksumääraga. "Sellisel juhul ei oleks tulemused sama tõhusad kui üürikulude maksuvabastuse korral, kuid see-eest vähendataks märgatavalt Maksu- ja tolliameti õlgadel lasuvat halduskoormust," ütles Värk.
Omanike Keskliit ootab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumilt vastust ja kavatseb selles küsimuses pöörduda ka kõigi riigikogu fraktsioonide poole.
Seotud lood
Rahandusministeeriumi avaldus, et kinnisvaraomanikud peaksid üürikulude lahutamiseks tuludest hakkama FIE-ks, ei arvesta FIE-ks olemise mõttega ja sotsiaalse reaalsusega, teatas Omanike Keskliit .
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.